Dne 17. dubna letošního roku se již po desáté v historii slaví

Světový den odrůdy Malbec - „Malbec World Day“.

Argentina je největším producentem Malbecu na světě a Malbec se stal národní odrůdou, která je pěstována ve všech vinařských oblastech země. Proto se organizace Wines of Argentina rozhodla vzdát jí hold ustavením Světového dne odrůdy Malbec.  V rámci oslav se obvykle konají různé doprovodné akce ve významných městech Evropy, Asie a Ameriky.  Přesto, že se letos bohužel nemohou na většině míst konat degustace Malbeců pro odborníky a doprovodné akce pro veřejnost organizované dovozci vín v restauracích a vinotékách, stranou zůstat nemusíme ani v České republice, tentokrát alespoň s morální podporou Velvyslanectví Argentinské republiky. Informace o oslavách Světového dne Malbecu najdete na www.malbecworldday.com

Seznam letošních akcí Světového dne Malbecu v Čechách naleznete zde.

 česko.jpg

Oslavte s námi světový den Malbecu lahví tohoto výborného argentinského vína !

v mimořádné nabídce našeho e-shopu - po celý duben sleva 20%

 

Proč byl vybrán 17. duben ?

Malbec (nebo-li Cot) pochází z Bordeaux, kde se tato odrůda pěstovala a přidávala do kupáží ke zjemění směsi. Vína z ní pocházející nesla jméno kraje Cahors. Tato vína byla velmi ceněna již v dobách římského impéria, jejich prestiž se upevnila ve středověku, ale plného uznání se jim dostalo až v novověku.

 Když epidemie phylloxery zničila koncem 19. století francouzské vinařství, Cot upadl v zapomění. Nicméně Malbec byl již v té době zavedenou a oblíbenou odrůdou, z níž se o něco později vyvinul i Malbec argentinský.

 Z Francie ji dovezl Michel Aimé Pouget (1821-1875), agronom, kterého najal Domingo Faustino Sarmiento, aby vedl statek Quinta Normal de Mendoza. Pouget přijel do Mendozy v roce 1853 ve věku 32 let a ujal se vedení statku. Z Francie sebou přivezl rostliny, semena a rúzné odrůdy révy vinné, jako např. Cabernet Sauvignon, Pinot Noir a Malbec. Statek byl založen spolu se zemědělskou školou na základě návrhu zákona, který právě dne 17. dubna 1853 předložil zákonodárnému sboru provincie Mendoza guvernér regionu Padro Pascual Segura.

Ke konci 19. století zažilo argentinské vinařství díky italským a francouzským imigrantům prudký rozvoj. Odrůda Malbec se rychle přizpůsobila místním zeměpisným podmínkám a vína z vyrobená dosáhla lepší jakosti než v zemích svého původu. Díky tvrdé práci vinařů se tak Malbec časem stal vlajkovou lodí argentinského vinařství.

 Úsilí, se kterým pracovali Pouget, Sarmiento a mendozský statek Quinta Normal, sehrálo v tomto procesu klíčovou roli. Z pohledu organizace Wines of Argentina je 17. duben dnem, který reprezentuje jak přeměnu argentinského vinařského průmyslu, tak výchozí bod rozvoje pěstování Malbecu jako hlavní odrůdy a mezinárodního symbolu pěstování révy vinné a výroby vína v Argentině.

 

 

VíNovinky

Malbec World Day 2023

  Oslavte s námi 13. světový den Malbecu lahví argentinského vína ! Po celý duben SLEVA 20% !

PF 2021

PF 2021.jpg PF 2021

Malbec World Day 2020

  Oslavte s námi 10. světový den Malbecu lahví argentinského vína ! Po celý duben SLEVA 20% !

archív

Oblíbené produkty

FRESH-WAY.CZ s.r.o., Na hlinách 1786/16 ,  182 00 Praha 8 +420 284 689 845